خانه > آموزش, امنیت > مدیریت و نگهداری پسوردها

مدیریت و نگهداری پسوردها

یکی از مشکلاتی که تقریبا تمامی کاربران اینترنت (و حتی در دنیای واقعی) با آن مواجه شده اند، فراموش کردن رمزهای عبور (password) و مشخصات مهم است. تصور کنید در اداره یا دانشگاه هستید و به مشخصاتی مانند کد ملی و کد پستی و … احتیاج دارید. ممکن است مجبور باشید به سرعت به سایتی مراجعه و با یوزر و پسوردی که ماه ها قبل ساخته اید لاگین کنید.

انتخاب پسوردهای ساده، پسوردهایی که قابل حدس زدن هستند (مانند شماره موبایل)، پسورد مشترک در چند وب سایت و … تنها برخی از اشتباهات امنیتی است که می تواند ناخواسته مشکلات زیادی برای ما به همراه داشته باشند.

سرویس LastPass:

این سرویس از سال ۲۰۰۸ فعالیت خود را از یک تیم کوچک شروع کرد و امروزه به یکی از بهترین سرویس ها در زمینه مدیریت و نگهداری پسوردها و یادداشت های مهم تبدیل شده است. به کمک “لست پس” می توانیم یادداشت ها و پسوردها را با امنیت بالا در سرورهای آن نگهداری و در صورت نیاز از آن ها استفاده کنیم.

برخی از ویژگی ها و مزایای lastpass:

 • رایگان بودن امکانات اصلی
 • امنیت بالا به کمک الگوریتم های رمزنگاری داخلی
 • امکان نگهداری اطلاعات به تعداد نامحدود
 • نگهداری اطلاعات در سرورهای ابری (بعد از نصب مجدد ویندوز هم اطلاعات در دسترس هستند)
 • امکان دسترسی به اطلاعات از هر دستگاهی که بتواند به اینترنت متصل شود.
 • امکان گروه بندی وب سایت ها و یادداشت ها
 • امکان ذخیره فرم های وب سایت ها (نام، نام خانوادگی و …)
 • امکان پر کردن فرم ها و رمز ها به صورت خودکار و لاگین اتومات
 • امکان اشتراک گذاری یادداشت ها و وب سایت ها
 • اشتراک پسوردهای شخصی با اشخاص دیگر بدون اینکه شخص بتواند پسورد را مشاهده کند (تصور کنید به دوست یا همکارتان می خواهید موقتا اجازه دسترسی به یکی از حسابهای اینترنتی تان را بدهید اما نمی خواهید پسورد را ببیند)
 • سازگاری با تمامی دستگاه ها (تقریبا برای تمام سیستم عامل ها و مرورگرها نرم افزار ارائه داده است)
 • امکان تعریف دستگاه های مجاز برای استفاده از اکانت شما (لپ تاپ شخصی، موبایل و …)
 • امکان استفاده از ورود ۲ مرحله ای از سرویس هایی مانند گوگل (two step verification) برای امنیت بالاتر (در آینده درباره این نوع لاگین خواهم نوشت)
 • دسترسی آفلاین (بدون نیاز به اینترنت) و هوشمند برای مواقعی که اینترنت در دسترس نیست

همانطور که مشاهده می کنید، استفاده از سرویس lastpass بسیار وسوسه کننده است. با وجود امنیت بالا در نگهداری اطلاعات به کمک این سرویس، پیشنهاد می کنم نگهداری رمزهایی که درجه اهمیت بسیار بالایی دارند (مانند رمز کارت بانک) را به حافظه خود بسپارید.

LastPass

LastPass

برخی از امکانات جانبی lastpass نیازمند خرید سرویس premium آن (سالیانه ۱۲$) است. اما درصورتیکه حساب پرمیوم نگیرید (یا تمدید نکنید) هیچ مشکلی در استفاده از نسخه دسکتاپ و وب سایت آن پیش نخواهد آمد.

در ادامه مطلب با روشی برای دریافت رایگان اکانت پرمیوم آشنا خواهیم شد.

برای تهیه حساب پرمیوم یک روش دیگر هم وجود دارد. می توانید در ازای دعوت از هر یک از دوستانتان به استفاده از lastpass، یک ماه اکانت پرمیوم رایگان (حداکثر ۲ سال) دریافت نمایید. این یک ماه هم به حساب شما و هم به حساب دوستتان که از طریق شما اقدام به ثبت نام کرده است اضافه می شود.

به عنوان مثال، با کلیک بر روی لینک اختصاصی من (https://lastpass.com/f?6984906) یک ماه اکانت رایگان برای شما و من به عنوان هدیه اضافه خواهد شد. نکته مهم این است که بعد از کلیک روی لینک فوق، بدون بستن پنجره مرورگر و انجام کارهای اضافه، با کلیک روی دکمه قرمز “Download Now” نرم افزار را دانلود کنید. سپس با مراجعه مجدد به همین پنجره وب سایت، به اکانت خود وارد شوید. (حتما از یک مرورگر برای کلیه مراحل استفاده کرده و اولین بار (حداقل ۱ بار) از طریق همین مرورگر لاگین کنید. علت: سیستم تشخیص معرف بر مبنای کوکی طراحی شده است.)

پس از عضویت می توانید به کمک لینک فوق دوستانتان را نیز دعوت کنید. تنها تغییری که باید در لینک فوق بدهید تعویض کد من با کد عضویت خودتان در انتهای لینک است. کد عضویت خود را می توانید پس از لاگین در سایت lastpass از زیر عبارت “Paste this URL on your Blog” در صفحه دعوت از دوستان مشاهده نمایید. دقت کنید که حتما از لینکی که به عنوان نمونه برای دعوت در بالا قید کردم (و درج کد خودتان) استفاده نمایید. استفاده از امکانات و لینک های ذکر شده در سایت lastpass برای دعوت از دوستان (به دلایل نامعلوم) به دریافت هدیه ختم نخواهد شد.

لطفا در قرار دادن دیدگاه ها دقت نمایید. با وجود اینکه مخالف سرسخت حذف دیدگاه ها هستم، اما نوشته هایی که در آن ها قوانین شناخته شده عمومی رعایت نشده باشد تایید نخواهند شد. در صورتیکه می خواهید وب سایت یا حرفه خود را معرفی نمایید، لطفا ابتدا یک پیغام خصوصی بفرستید تا پس از بررسی منتشر نمایم.